Jak zminimalizować ryzyko odniesienia obrażeń podczas wypadku samochodowego?

Jak zminimalizować ryzyko odniesienia obrażeń podczas wypadku samochodowego?

Jeśli dojdzie do wypadku, nie tylko Twój samochód będzie uszkodzony, ale również istnieje duże prawdopodobieństwo, że Ty poniesiesz jakieś obrażenia. Jeśli masz szczęście, to będzie to dość drobny uszczerbek na zdrowiu, ale bardziej poważne obrażenia również mogą się zdarzyć, jeśli okoliczności nie ułożą się na Twoją korzyść.

Mając to na uwadze, na pewno chcesz wiedzieć, jak zmniejszyć ryzyko poniesienia poważnych obrażeń podczas wypadku samochodowego. Poniżej przedstawiamy kilka pomocnych wskazówek, dzięki którym zmniejszysz swoje szanse na odniesienie obrażeń.

Zobacz też: Jak dobrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Prawidłowa regulacja fotela i zagłówka

Pierwszą poradą jest prawidłowe ustawienie fotela i zagłówka.

Fotel powinien być wyregulowany tak, abyś mógł siedzieć wygodnie i wystarczająco blisko, aby dosięgnąć pedałów. Powinieneś również być w stanie kierować pojazdem bez wysiłku, niezależnie od pozycji, w jakiej siedzisz.

Ważne jest, aby odpowiednio ustawić fotel, aby nie znaleźć się w niebezpiecznej pozycji podczas wypadku. Zbyt bliska odległość od kierownicy zwiększa prawdopodobieństwo uderzenia w kolumnę kierownicy.

Co więcej, poduszka powietrzna uderzy w Ciebie mocniej. Może ona w skrajnych sytuacjach spowodować uduszenie, jeśli nie będziesz w stanie się uwolnić, bo siedziałeś zbyt blisko.

Zagłówek jest również ważny, ponieważ podpiera Twoją szyję. Prawidłowa pozycja zagłówka to taka, w której w pełni podtrzymuje on głowę, dzięki czemu nie ma możliwości przemieszczenia się podczas zderzenia.

Problemy pojawiają się, gdy zagłówek nie dotyka głowy. Może to doprowadzić do sytuacji, w której podczas uderzenia głowa odbija się do tyłu.

Aby zapobiec obu tym urazom, należy upewnić się, że fotel i zagłówek są odpowiednio wyregulowane, aby zapewnić pełne oparcie i swobodę ruchów.

Zapinaj pasy bezpieczeństwa

Powinieneś również zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa.

Jest to element bezpieczeństwa, który łatwo uznać za oczywisty, ale jak mało który może on uratować Ci życie w razie wypadku samochodowego.

Kiedy dojdzie do zderzenia, cała siła pochodząca z innego pojazdu uderzy w Twój samochód. Bez pasów bezpieczeństwa, zostaniesz wysłany w powietrze, prawdopodobnie przez przednią szybę.

Jeśli nie wypadniesz, będziesz odbijać się wewnątrz samochodu, a to wcale nie jest bezpieczniejsze od wypadnięcia.

Z drugiej strony, coś tak prostego jak zapięte pasy zapewni Ci bezpieczeństwo podczas wypadku. Zostaniesz unieruchomiony, abyś nie mógł w nic uderzyć.

Zapinanie pasów jest szybkie i łatwe, więc nie ma powodu, aby ich nie zapinać.

Zminimalizuj niebezpieczny bałagan

Kolejną pomocną wskazówką jest zminimalizowanie niebezpiecznego bałaganu w samochodzie.

Nie chodzi tu o śmieci takie jak opakowania po fast foodach czy puste butelki po wodzie, ale o większe przedmioty, które bolą, gdy się nimi rzuca. Na przykład, wyobraź sobie, że masz hantle lub klucz do kół na tylnym siedzeniu.

Kiedy dojdzie do wypadku, wszystkie niezabezpieczone rzeczy będą latać, co może być niebezpieczne. W takim przypadku wypadek samochodowy może być dość niegroźny, ale możesz doznać poważnych obrażeń od latającego sprzętu, który przewozisz bez zabezpieczenia.

Łatwo jest przeoczyć takie rzeczy, ponieważ nie mamy z nimi często do czynienia. Nie chcesz się jednak o tym przekonać w ciężki sposób. Nie zostawiaj niczego luzem w samochodzie, od tego masz bagażnik.

Podsumowanie

Zmniejszenie ryzyka odniesienia obrażeń jest bardzo trudne, ale jest kilka sposobów, aby tak się stało. Obejmują one prawidłowe ustawienie fotela i zagłówka, zapięcie pasów bezpieczeństwa i usunięcie niebezpiecznego bałaganu.

Chociaż te metody mogą być pomocne, nie zawsze są skuteczne i dlatego należy skupić się na unikaniu wypadków. Zaangażuj się w bycie bezpieczniejszym kierowcą, a docenisz mniejszą liczbę wypadków, które napotkasz w rezultacie.

Subscribe
Powiadom o

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments