9 sposobów na zmniejszenie ryzyka utraty ciąży

9 sposobów na zmniejszenie ryzyka utraty ciąży

W wielu przypadkach nie można zapobiec poronieniu. Czynniki, które powodują większość poronień są nie do uniknięcia. Należą do nich problemy z rozwojem płodu oraz nieprawidłowości chromosomalne.

Istnieją również pewne kroki, które pomogą Ci mieć zdrowszą ciążę i zmniejszyć ryzyko utraty ciąży:

Umiarkowane ćwiczenia fizyczne

Jeśli regularnie ćwiczysz, kontynuuj także w czasie ciąży. Jeśli jednak planujesz wziąć udział w swoim pierwszym maratonie, być może powinnaś zrezygnować z przygotowań. Najważniejsze jest, aby ćwiczyć z umiarem. Oznacza to unikanie cotygodniowych ćwiczeń o dużej intensywności w czasie ciąży, ponieważ mogą one zwiększyć ryzyko poronienia. Powinnaś również unikać sportów kontaktowych, ponieważ mogą one powodować urazy, które mogą mieć wpływ na Twoją ciążę.

Rzuć palenie

Palenie może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, nie tylko dla kobiet w ciąży, ale także dla wszystkich. Na przykład zwiększa ryzyko chorób serca, udaru, wysokiego ciśnienia krwi, chorób serca i raka. Jeśli palisz w czasie ciąży, jesteś bardziej narażona na poronienie.

Również niemowlęta urodzone przez palące kobiety są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt. Dlatego rzucenie palenia może nie tylko uratować życie Twojego dziecka, ale także zapewnić Ci długie lata rodzicielstwa.

Minimalizuj stres

Poza poprawą nastroju, bycie zrelaksowanym może pomóc w poprawie zdrowia w czasie ciąży. Kobiety w ciąży, które są zrelaksowane, mają wszystko pod kontrolą i są szczęśliwe, są mniej narażone na utratę ciąży. Należy jednak pamiętać, że codzienny niepokój i napięcie nie zawsze są związane z poronieniem.

Jedz zdrowo

Posiadanie zbilansowanej diety nie jest tylko dla tych, którzy próbują schudnąć. W rzeczywistości dieta bogata w warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste może zmniejszyć ryzyko problemów z zajściem w ciążę. Co więcej, zdrowa dieta wiąże się z optymalną kontrolą poziomu cukru we krwi oraz kontrolą wagi, co jest pomocne dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

Nie spożywaj alkoholu

Podczas ciąży kobietom odradza się spożywanie alkoholu. Wiele osób wie o możliwości wystąpienia alkoholowego zespołu płodowego, ale istnieje również ryzyko porodu martwego płodu lub poronienia, szczególnie przy nadmiernym spożyciu alkoholu.

W niektórych krajach istnieją różne zalecenia dotyczące tego, jaka ilość alkoholu jest bezpieczna dla kobiet w ciąży. Nie ma jednak znanej, najbezpieczniejszej ilości, więc rozsądnie jest całkowicie powstrzymać się od spożywania alkoholu, aby ciąża przebiegała bezpieczniej.

Przyjmowanie leków

Wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca i inne przewlekłe problemy zdrowotne są związane ze zwiększonym ryzykiem utraty ciąży. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie chorobę przewlekłą i chcesz mieć zdrową ciążę, kontroluj swój stan.

Jeśli doświadczasz wczesnych objawów ciąży, skonsultuj się z lekarzem odnośnie tego, jak kontrolować swój obecny stan i nie zapomnij stosować się do zaleceń lekarza, w tym do leków dostępnych bez recepty lub na receptę.

Jeśli starasz się zajść w ciążę, przyjmuj witaminy prenatalne. Zalety kwasu foliowego są niezbędne na wczesnym etapie ciąży. Wystarczające spożycie kwasu foliowego ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu.

Utrzymuj zdrową wagę

Otyłość i cukrzyca mogą powodować komplikacje w czasie ciąży, takie jak zwiększenie ryzyka utraty ciąży. Upewnij się więc, że utrzymujesz zdrową wagę, jeśli chcesz cieszyć się swoją ciążą bez żadnych problemów.

Uprawiaj bezpieczny seks

Choroby przenoszone drogą płciową lub infekcje mogą powodować martwe urodzenia, ciążę pozamaciczną, niepłodność, śmierć noworodków i poronienia. Osoby aktywne seksualnie są narażone na takie infekcje.

Mimo że zostaniesz przebadana po rozpoczęciu opieki prenatalnej, możesz się przebadać jeszcze przed rozpoczęciem starań o zajście w ciążę. Jeśli masz jednego lub więcej partnerów, musisz używać prezerwatywy, nawet gdy jesteś w ciąży.

Słowa końcowe

Chociaż powyższe strategie mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka utraty ciąży, poronienie może się zdarzyć z powodu nieprawidłowości chromosomalnych. Zdarza się również, że ciąża nie jest zdolna do przeżycia i nic nie można zrobić, aby zapobiec poronieniu. Dlatego pamiętaj, aby porozmawiać z lekarzem, jeśli jesteś zaniepokojona swoją ciążą.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments