Jak dobrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Jak dobrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Fotelik samochodowy to z pewnością akcesorium, na którym nie należy oszczędzać. To od niego jest uzależnione bezpieczeństwo i komfort podróżującego dziecka, dlatego na szczególną uwagę zasługuje nie estetyka, a właśnie parametry i właściwości konstrukcyjne. Czy jednak istnieje model idealny? Jak dopasować wariant fotelików samochodowych do potrzeb malucha i… typu samochodu? Wyjaśniamy, na co przede wszystkim trzeba zwracać uwagę i jak nie iść na fotelikowe kompromisy.

1. Odpowiedni fotelik samochodowy, czyli jaki?

2. Montaż fotelika samochodowego

3. Przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

Odpowiedni fotelik samochodowy, czyli jaki?

Co wyróżnia wysokiej jakości foteliki samochodowe? Podczas zakupów nie zapominaj o priorytecie, a więc bezpieczeństwie swojego dziecka – najlepsze foteliki samochodowe to jednocześnie najbezpieczniejsze foteliki samochodowe. Decydują o tym wykorzystane przez producenta systemy, których skuteczność potwierdzają testy. Sprawdź przede wszystkim wyniki niezależnych badań zderzeniowych – jak na przykład ADAC prowadzonego w Niemczech lub szwedzkiego Test Plus.

Zanim kupisz konkretny produkt, zweryfikuj najważniejsze cechy charakteryzujące foteliki samochodowe. Fotelik samochodowy powinien być:

  • intuicyjny w obsłudze – łatwo montowany, nie wymagający skomplikowanych działań, manipulowania pokrętłami czy pasami,
  • wygodny dla dziecka – duży wpływ na komfort małego podróżnika ma konstrukcja, jakość tapicerki, możliwość regulacji,
  • dopasowany – bezproblemowy w dostosowaniu kąta nachylenia oparcia, położenia zagłówka, umiejscowienia pasów czy podnóżka, także z uwzględnieniem zmieniającej się sylwetki dziecka,
  • rosnący razem z maluchem w obrębie kategorii wzrostowej i wagowej – zasadniczo im mniejszy zakres, tym lepiej,
  • dopasowany do modelu samochodu – największe znaczenie ma kształt kanapy.

Ponadto warto sprawdzić kwestie czysto praktyczne, jak chociażby możliwość zdjęcia tapicerki z fotelika samochodowego bez konieczności demontażu pasów. Może okazać się to przydatne zarówno w czasie podróży samochodem, jak i w codziennym użytkowaniu.

Czy producent fotelika ma znaczenie? Niekoniecznie, choć nie da się ukryć, że wybór renomowanej firmy w sklepie internetowym lub stacjonarnym oznacza większą szansę na wysoką jakość.

Montaż fotelika samochodowego

Istnieje kilka sposobów na to, by zamontować foteliki samochodowe dla dzieci w samochodzie. Do wyboru masz zabezpieczenie poprzez pasy bezpieczeństwa lub system Isofix. Obie opcje są poprawne, pod warunkiem, że zadbasz o właściwe umocowanie fotelika. Co jest najważniejsze?

Przy foteliku samochodowym najważniejsze jest, aby zewnętrzna część jego oparcia ściśle przylegała do tylnej kanapy. Niedopuszczalne są jakiekolwiek przerwy i szczeliny, gdyż grozi to utratą stabilności, a więc jest zdecydowanie mniej bezpieczne. Czasem, aby osiągnąć pożądany efekt, będzie konieczne odwrócenie lub nawet wyjęcie zagłówka.

Przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

Na forach internetowych i grupach prowadzonych w obrębie portali społecznościowych toczy się burzliwa dyskusja, w jaki sposób montować fotelik na tylnym siedzeniu: przodem do kierunku jazdy czy tyłem? Statystyki wskazują, że aż 75% wszystkich wypadków to zderzenia czołowe. Oznacza to, że montaż tyłem zwiększa bezpieczeństwo, gdyż – w razie zderzenia – dziecko zostaje wciśnięte w oparcie, a nie wypchnięte w przód, dzięki czemu działające siły są mniejsze.

Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments