Jak dobrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Jak dobrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Fotelik samochodowy to z pewnością akcesorium, na którym nie należy oszczędzać. To od niego jest uzależnione bezpieczeństwo i komfort podróżującego dziecka, dlatego na szczególną uwagę zasługuje nie estetyka, a właśnie parametry i właściwości konstrukcyjne. Czy jednak istnieje model idealny? Jak dopasować wariant fotelików samochodowych do potrzeb malucha i… typu samochodu? Wyjaśniamy, na co przede wszystkim trzeba zwracać uwagę i jak nie iść na fotelikowe kompromisy.

1. Odpowiedni fotelik samochodowy, czyli jaki?

2. Montaż fotelika samochodowego

3. Przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

Foteliki samochodowe dostępne są w różnych wariantach – wystarczy spojrzeć na stronę taką jak https://www.bobowozki.com.pl/foteliki-samochodowe/p/269. Wśród modeli znajdziesz przystosowane do wagi i wzrostu dziecka.

Odpowiedni fotelik samochodowy, czyli jaki?

Co wyróżnia wysokiej jakości foteliki samochodowe? Podczas zakupów nie zapominaj o priorytecie, a więc bezpieczeństwie swojego dziecka – najlepsze foteliki samochodowe to jednocześnie najbezpieczniejsze foteliki samochodowe. Decydują o tym wykorzystane przez producenta systemy, których skuteczność potwierdzają testy. Sprawdź przede wszystkim wyniki niezależnych badań zderzeniowych – jak na przykład ADAC prowadzonego w Niemczech lub szwedzkiego Test Plus.

Zanim kupisz konkretny produkt, zweryfikuj najważniejsze cechy charakteryzujące foteliki samochodowe. Fotelik samochodowy powinien być:

  • intuicyjny w obsłudze – łatwo montowany, nie wymagający skomplikowanych działań, manipulowania pokrętłami czy pasami,
  • wygodny dla dziecka – duży wpływ na komfort małego podróżnika ma konstrukcja, jakość tapicerki, możliwość regulacji,
  • dopasowany – bezproblemowy w dostosowaniu kąta nachylenia oparcia, położenia zagłówka, umiejscowienia pasów czy podnóżka, także z uwzględnieniem zmieniającej się sylwetki dziecka,
  • rosnący razem z maluchem w obrębie kategorii wzrostowej i wagowej – zasadniczo im mniejszy zakres, tym lepiej,
  • dopasowany do modelu samochodu – największe znaczenie ma kształt kanapy.

Ponadto warto sprawdzić kwestie czysto praktyczne, jak chociażby możliwość zdjęcia tapicerki z fotelika samochodowego bez konieczności demontażu pasów. Może okazać się to przydatne zarówno w czasie podróży samochodem, jak i w codziennym użytkowaniu.

Czy producent fotelika ma znaczenie? Niekoniecznie, choć nie da się ukryć, że wybór renomowanej firmy w sklepie internetowym lub stacjonarnym oznacza większą szansę na wysoką jakość. Sprawdź produkty na https://www.bobowozki.com.pl/.

Montaż fotelika samochodowego

Istnieje kilka sposobów na to, by zamontować foteliki samochodowe dla dzieci w samochodzie. Do wyboru masz zabezpieczenie poprzez pasy bezpieczeństwa lub system Isofix. Obie opcje są poprawne, pod warunkiem, że zadbasz o właściwe umocowanie fotelika. Co jest najważniejsze?

Przy foteliku samochodowym najważniejsze jest, aby zewnętrzna część jego oparcia ściśle przylegała do tylnej kanapy. Niedopuszczalne są jakiekolwiek przerwy i szczeliny, gdyż grozi to utratą stabilności, a więc jest zdecydowanie mniej bezpieczne. Czasem, aby osiągnąć pożądany efekt, będzie konieczne odwrócenie lub nawet wyjęcie zagłówka.

Przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

Na forach internetowych i grupach prowadzonych w obrębie portali społecznościowych toczy się burzliwa dyskusja, w jaki sposób montować fotelik na tylnym siedzeniu: przodem do kierunku jazdy czy tyłem? Statystyki wskazują, że aż 75% wszystkich wypadków to zderzenia czołowe. Oznacza to, że montaż tyłem zwiększa bezpieczeństwo, gdyż – w razie zderzenia – dziecko zostaje wciśnięte w oparcie, a nie wypchnięte w przód, dzięki czemu działające siły są mniejsze.

Materiał zewnętrzny

Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments