Jak rozpoznać czy kaszel jest spowodowany przeziębieniem, alergią czy astmą

Jak rozpoznać czy kaszel jest spowodowany przeziębieniem, alergią czy astmą

Wiele okoliczności może wywołać uporczywy kaszel. Od zwykłego przeziębienia po sezonowe alergie i czynniki wyzwalające astmę, kaszel może być pierwszą oznaką problemów leżących u podstaw choroby.

W bardziej skomplikowanych sytuacjach, w których występuje ciągły kaszel, lekarz zleci wykonanie tomografii komputerowej klatki piersiowej.

Jak ustalić przyczynę kaszlu?

Ustalenie przyczyny uporczywego kaszlu jest bardzo ważne przed skutecznym leczeniem tego schorzenia. Wiele objawów może pomóc w ustaleniu przyczyny kaszlu, dzięki czemu można zastosować odpowiedni środek zaradczy.

Kaszel spowodowany przeziębieniem

Przeziębienie może u niektórych osób wywołać wyraźny kaszel. Często jest to kaszel mokry, jakby organizm wydobywał z siebie śluz. Nagromadzenie flegmy w tkance płucnej może powodować ciągły kaszel, aby spróbować ją uwolnić.

Jednak nie każdy kaszel podczas przeziębienia jest mokry. Niektóre objawy przeziębienia obejmują podrażnienie wyściółki gardła, co powoduje kaszel w czasie choroby. W takich przypadkach, osoba będzie miała suchy i rwący kaszel.

Alergie sezonowe lub środowiskowe powodujące kaszel

Długotrwałe objawy kaszlu trwające trzy tygodnie lub dłużej mogą być spowodowane alergiami. Na przykład, niektóre osoby zauważają przedłużające się napady kaszlu w sezonie pylenia roślin lub jeśli odwiedzają dom, w którym są zwierzęta, na które mają alergię.

Często kaszel ustępuje samoistnie po opuszczeniu danego środowiska lub zmianie pory roku. Jednakże, mogą wystąpić również inne objawy, takie jak swędzenie, łzawienie oczu lub kapanie z nosa podczas tych ataków kaszlu.

Kaszel u astmatyków

Osoby cierpiące na astmę często mają suchy, męczący kaszel. Ograniczenie dróg oddechowych może powodować odruchowy kaszel, choć nie ma on wpływu na uzyskanie większej ilości tlenu. Kaszel ten nie wytwarza śluzu i często towarzyszy mu świszczący lub gwiżdżący odgłos oraz ucisk w klatce piersiowej.

Chociaż kaszel związany z objawami astmy jest zazwyczaj suchy, płuca mogą produkować trochę śluzu, jeśli występują inne czynniki wyzwalające, tworząc szeleszczący odgłos w klatce piersiowej. Niektórzy astmatycy będą kaszleć częściej w godzinach wieczornych, co może pomóc w diagnozowaniu i leczeniu objawów.

Diagnozowanie kaszlu

Jeśli nadal masz obawy związane z uporczywym kaszlem, rozmowa z lekarzem jest kluczowa dla uzyskania niezbędnych informacji potrzebnych do zminimalizowania objawów i otrzymania właściwego leczenia. Pozostawienie go bez leczenia przez zbyt długi czas może przedłużyć nieprzyjemne objawy i spowodować dalsze problemy.

Ponadto, określenie pierwotnej przyczyny kaszlu może pomóc w szybszym powrocie do zdrowia, uniknięciu problemów w przyszłości i poprawie ogólnego samopoczucia.

Subscribe
Powiadom o

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments