Fluoroza, czyli nadmiar fluoru. Zobacz, jak się objawia ta choroba

Fluoroza, czyli nadmiar fluoru. Zobacz, jak się objawia ta choroba

Fluoroza to choroba, która jest spowodowana przewlekłym dostarczaniem organizmowi zbyt dużych dawek fluoru. Jej najczęściej występującą postacią jest fluoroza zębów, która objawia się charakterystycznymi białymi plamkami i przebarwieniami na zębach.

Z tekstu dowiesz się:

Fluor jest pierwiastkiem niezbędnym m.in. do procesów rozwoju tkanki kostnej oraz mineralizacji zębów – dzięki niemu zarówno kości, jak i zęby są mocniejsze oraz bardziej odporne na uszkodzenia. Fluoru dostarczamy sobie przede wszystkim poprzez picie wody i herbaty, a także spożywanie ryb, ziemniaków, produktów zbożowych oraz warzyw liściastych.

Groźny dla zdrowia jest zarówno niedobór, jak i nadmiar fluoru w organizmie. Niedobór zwiększa ryzyko rozwoju osteoporozy oraz próchnicy, nadmiar – może wywołać fluorozę, czyli chorobę objawiającą się głównie w zębach, ale w zaawansowanych stadiach zajmującą również stawy i kości.

Fluorozę zębów ze względu na stopień zaawansowania ocenia się z wykorzystaniem klasyfikacji Deana, składającej się z sześciu stopni. Stopień 0 to stan prawidłowy szkliwa zębów, stopień 1 – na szkliwie zauważalne są niewielkie białe plamki, i tak dalej, aż do stopnia 6, czyli fluorozy ciężkiej, kiedy zmiany w strukturze szkliwa obejmują całą powierzchnię zęba.

Fluoroza – objawy

Fluoroza rozwija się najczęściej jako skutek częstego, powtarzającego się spożywania dużych ilości produktów zawierających fluor albo stosowania produktów do jamy ustnej zawierających zbyt wysokie stężenie fluoru w stosunku do zapotrzebowania danej osoby.

Do głównych objawów fluorozy zalicza się:

  • występowanie kredowobiałych przebarwień na zębach, przyjmujących postać plam lub pasm,
  • widoczne ubytki w strukturze szkliwa,
  • wyczuwalną pod językiem chropowatość szkliwa,
  • osłabienie mechaniczne zębów, ich częste kruszenie się.

W skrajnych przypadkach fluoroza może również objąć układ kostno-stawowy oraz inne tkanki i narządy w ludzkim organizmie. Wówczas u pacjentów występują bóle w układzie kostnym, deformacje stawów i kości (np. deformacje kręgosłupa, koślawość kolan), narośle kostne, a także drżenie kończyn, uczucie apatii i osłabienia, zaburzenia wzroku, a nawet zaburzenia pracy nerek i wątroby.

Fluoroza – leczenie

Rozpoznanie fluorozy nie sprawia dentystom większych problemów, więc tak naprawdę od razu mogą wdrażać odpowiednie leczenie. Bardzo ważna jest prawidłowa codzienna higiena stomatologiczna – szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznych i płukanek do jamy ustnej, co ma zmniejszać ryzyko rozwoju ubytków próchnicowych. Powstałe pęknięcia i ubytki w szkliwie uzupełnia się płynnymi materiałami kompozytowymi oraz hydroksyapatytem, który wspomaga jego regenerację. Z pomocą może przyjść również stomatologia estetyczna i zabiegi z zastosowaniem licówek, które zamaskują nieestetyczne przebarwienia i wzmocnią strukturę zęba.

Fluoroza a odwapnienie

Na koniec jeszcze jedna ważna sprawa. Fluorozy, czyli choroby wywołanej nadmiarem fluoru w organizmie, nie można mylić z odwapnieniem zębów, czyli stanem początkowej próchnicy spowodowanym niedoborem minerałów, głównie wapnia. Jest to stan groźniejszy od fluorozy, gdyż bezpośrednio poprzedza próchnicę – w porę wykryta fluoroza wcale nie musi się nią skończyć.

Materiał Partnera

Źródła:

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:Upu3vc0C7RoJ:www.przeglad.amp.edu.pl/article.php%3Fid%3D405+&cd=4&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:Jlok6zy5Bs0J:www.czytelniamedyczna.pl/1676,fluoroza-zebow-opis-przypadku.html+&cd=3&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d

https://pl.wikipedia.org/wiki/Fluoroza

Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments