5 zalet oleju rzepakowego. Sprawdź, dlaczego warto po niego sięgać

5 zalet oleju rzepakowego. Sprawdź, dlaczego warto po niego sięgać

W trosce o zdrową i zbilansowaną dietę tłuszcze pochodzenia zwierzęcego często zastępujemy olejami roślinnymi. Jest wśród nich jeden, który zasługuje na szczególną uwagę. Mowa o oleju rzepakowym – wciąż zbyt mało docenianym produkcie, zwanym również skarbem Europy. Sprawdź, dlaczego warto zawsze mieć go w kuchni.

Jak powstaje olej rzepakowy?

Olej rzepakowy jest tłoczony z nasion rzepaku. W całej Europie zatem również i w Polsce uprawia się odmiany podwójnie ulepszone, czyli pozbawione kwasu erukowego i o zmniejszonej zawartości szkodliwych związków siarkowych. Rzepak uprawiany dawniej mógł budzić niepokój za względu na obecność tych związków. Obecnie nie ma już powodów do obaw. Malownicze, kwitnące na żółto pola kryją w sobie prawdziwe bogactwo. Olej wytłoczony z pozyskanych nasion jest źródłem cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawartość bardzo ważnych w diecie kwasów omega-3 i omega-6 sięga prawie jednej trzeciej jego masy. Jeżeli dodamy do tego małą ilość niepożądanych nasyconych kwasów tłuszczowych oraz obecność witamin E, K oraz prowitaminy A to okazuje się, że olej rzepakowy jest idealnym tłuszczem z żywieniowego punktu widzenia.

5 cech oleju rzepakowego, dla których warto go używać

Olej rzepakowy zdecydowanie jest produktem, na który należy zwrócić uwagę. Jego główne zalety to:

  • Jest zdrowy. Spożycie oleju rzepakowego dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych wpływa pozytywnie na pracę mózgu, oczu oraz układu krążenia. Pomaga także w utrzymaniu właściwego poziomu cholesterolu. Niska zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych sprawia, że olej rzepakowy sprzyja profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych.
  • Sprawdza się w kuchni. Olej rzepakowy jest odporny na zmiany temperatury. Doskonale sprawdza się do smażenia, pieczenia oraz gotowania. Neutralny charakter nie zmienia smaku potraw, tylko je podkreśla. 
  • Działa jak najlepszy kosmetyk. Olej rzepakowy stosowany od zewnątrz korzystnie wpływa na kondycję skóry, włosów oraz paznokci. Zawarta w nim witamina E, zwana także witaminą młodości oraz prowitamina A mają działanie antyoksydacyjne, odbudowują skórę i pomagają zwalczyć oznaki starzenia. Oleju rzepakowego można użyć do pielęgnacji twarzy, jako odżywki do włosów, bazy peelingu lub do olejowania paznokci.
  • Jest tani i łatwo dostępny. Dzięki temu, że rzepak jest jedną z najpopularniejszych roślin oleistych w Polsce i Europie, olej tłoczony z jego ziaren należy do najtańszych i najłatwiej dostępnych.
  • Długo utrzymuje świeżość. Duża zawartość przeciwutleniaczy powstrzymuje proces psucia.

Olej rzepakowy a inne oleje

Skład oleju rzepakowego wypada bardzo pozytywnie na tle innych, popularnych tłuszczy. Optymalne proporcje kwasów tłuszczowych dają mu przewagę nad cenioną oliwą z oliwek czy olejem kokosowym. Również poszukując odpowiedzi na pytanie olej słonecznikowy czy rzepakowy należy wziąć pod uwagę zawartość Omega-3 oraz Omega-6. Tłuszcz z nasion słonecznika ma dużą zawartość Omega-6, jednak Omega-3 występuje w nim w śladowej ilości.

Olej rzepakowy skarbem Europy

Pod tą dewizą od 2020 r. działa kampania edukacyjna współfinansowana z funduszy Unii Europejskiej. Jej celem jest promocja prozdrowotnych właściwości oleju rzepakowego. Program poprzez swoją działalność dąży do podniesienia świadomości konsumentów na temat walorów odżywczych, składu oraz zalet tego tłuszczu. Na oficjalnej stronie internetowej olejrzepakowy.com można znaleźć informację nie tylko na temat kulinarnych korzyści ze stosowania oleju rzepakowego, ale także ciekawostki o jego produkcji, historii oraz wpływie na zdrowie i urodę.

Materiał Partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *