5 sposobów na poprawę higieny jamy ustnej

5 sposobów na poprawę higieny jamy ustnej

Nigdy nie jest za późno, aby zacząć dbać o swoją higienę jamy ustnej. Zebraliśmy 5 najlepszych wskazówek, które pomogą utrzymać zęby w czystości, a higienę na najwyższym poziomie.

Unikaj jedzenia i napojów z dużą ilością cukru

Napoje słodzone są jedną z największych przyczyn próchnicy zębów, a ich wysokie spożycie powoduje odkładanie się płytki nazębnej na zębach. Dlatego ograniczenie spożycia żywności i napojów o wysokiej zawartości cukru może zdecydowanie pozytywnie wpłynąć na higienę Twojej jamy ustnej. Napoje gazowane mogą również z czasem prowadzić do erozji zębów, więc ich bezcukrowe alternatywy są czasami równie szkodliwe dla Twoich zębów.

Upewnij się, że kupujesz odpowiednią dla siebie szczoteczkę do zębów

Badania wykazały, że elektryczne szczoteczki do zębów są bardziej skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej. Szczotkując wszystkie części jamy ustnej i powierzchnie zębów, skutecznie walczysz z płytką nazębną. Ponadto, niektóre elektryczne szczoteczki do zębów mają nowoczesne funkcje, takie jak wbudowane timery, które ułatwiają Ci życie.

Wybierz odpowiednią pastę do zębów

Fluor jest kluczowym składnikiem pasty do zębów zapewniającym właściwą higienę jamy ustnej. Idealnie byłoby, gdybyś jako osoba dorosła szukał pasty do zębów, która zawiera co najmniej 1350 ppm fluoru. Fluor jest ważny, ponieważ jest to minerał, który występuje naturalnie i pomaga zapobiegać próchnicy zębów. Ponadto ważne jest, aby wiedzieć, ile pasty należy użyć. Tak naprawdę wystarczy użyć tylko ilość wielkości ziarnka grochu, aby prawidłowo oczyścić zęby.

Zobacz też: Wszystko o szczoteczce sonicznej

Używaj nici dentystycznej

Oprócz usuwania resztek jedzenia spomiędzy zębów, nić dentystyczna pomaga utrzymać zdrowe dziąsła. Czy wiesz, że w rzeczywistości lepiej jest używać nici dentystycznej przed szczotkowaniem zębów? Powinieneś wsunąć ją pojedynczo między każdy ząb i przesuwać w górę i w dół przez około 10 pociągnięć. W ten sposób usuniesz z zęba zarówno pokarm, jak i płytkę nazębną. Jeśli nić dentystyczna nie spełnia Twoich oczekiwań, wypróbuj szczoteczki międzyzębowe – indywidualne szczoteczki, które pozwalają na dużo większą swobodę w docieraniu do każdego zęba i linii dziąseł.

Na koniec płyn do płukania ust

Płyn do płukania ust jest doskonałym narzędziem do odświeżania zębów i poprawy higieny jamy ustnej. Zwłaszcza jeśli masz skłonności do powstawania ubytków, płyn do płukania ust z fluorem może zapewnić dodatkową ochronę jamy ustnej.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments