Wrażliwe zęby w czasie ciąży – czy to normalne?

Wrażliwe zęby w czasie ciąży – czy to normalne?

Ciąża prowadzi do zmian w hormonach, które mogą mieć wpływ na życie. Zmiany mogą obejmować zarówno te powszechnie oczekiwane, jak i te mniej znane. W czasie ciąży kobiety postrzegają świat poprzez zmysł węchu, smaku i wzroku. Zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej, zachodzą zmiany psychologiczne w macicy i piersiach.

Pośród chaosu, z jakim mamy do czynienia i dużej uwagi poświęcanej zwiększaniu ilości tkanki tłuszczowej, jedyną rzeczą, na którą zupełnie nie zwraca się uwagi, jest właściwa pielęgnacja jamy ustnej. W czasie ciąży również w jamie ustnej zachodzą różne zmiany. Może się zdarzyć, że zmiany te wywołują panikę wśród przyszłych matek, ale muszą one wiedzieć, że zmiany te są normalne w czasie ciąży.

Zmiany w jamie ustnej zachodzące podczas ciąży

Wrażliwość zębów

Podczas ciąży Twoje zęby stają się wyjątkowo wrażliwe. Możesz odczuwać pulsujący ból, taki, którego nigdy wcześniej nie doświadczyłaś. Twoje zęby stają się zbyt wrażliwe na zimne napoje lub słodycze. Powodem jest wzrost hormonów takich jak estrogen i progesteron. Zmiana hormonalna sprawia, że poziom cukru we krwi idzie w górę, co wysyła więcej krwi do dziąseł, co prowadzi do nadwrażliwości.

Ból zębów

Wraz ze wzrostem poziomu przepływu krwi, wzrasta również ciśnienie na zębie, co sprawia, że jest on bardziej podatny na ból. U kobiet w ciąży, wrażliwość podnosi ból, który czasami rozprzestrzenia się na sąsiednie zęby. Ból może być czasami tak nieznośny, że trudno jest przeżuwać zwykłe jedzenie. Staje się to bardzo niewygodne, co prowadzi do stresu, który nie jest dobrym czynnikiem w czasie ciąży.

Luźne zęby

Jeśli myślałaś, że wrażliwość i ból zębów to jedyne zmartwienia podczas ciąży to pomyśl jeszcze raz. Ciąża rozluźnia mięśnie, które rozciągają się nawet na dziąsła. To rozluźnienie dziąseł może spowodować rozluźnienie zębów. Zrelaksuj się i nie panikuj, ponieważ to nie znaczy, że istnieje ryzyko utraty Twoich zębów. To po prostu dziwne i mało komfortowe uczucie.

Spuchnięte lub krwawiące dziąsła

Wzrost poziomu przepływu krwi pcha krew do dziąseł, co sprawia, że są one opuchnięte. Mogą one wydawać się bardziej czerwone i mogą być bolesne. W niektórych przypadkach, można nawet doświadczyć krwawienia z dziąseł. U wielu kobiet w ciąży może również rozwijać się zapalenie dziąseł, które jest wczesnym stadium choroby dziąseł.

Jak dbać o zęby w czasie ciąży?

Powyższe punkty są tym, czego możesz doświadczyć w czasie ciąży. Nie ma się jednak czym martwić. Przestrzeganie prostego, zdrowego reżimu może pomóc w zapobieganiu wyżej wymienionym problemom.

  • Szczotkuj zęby dwa razy dziennie, używając szczoteczki o miękkim włosiu. Nie bądź zbyt surowa podczas szczotkowania. Nie pomijaj tego reżimu, nawet jeśli czujesz ból z powodu spuchniętego dziąsła.
  • Używaj pasty do zębów wrażliwych. Jak już wspomniano, możesz odczuwać wrażliwość podczas ciąży. W takim przypadku użyj pasty do zębów, która jest wykonana specjalnie dla wrażliwych zębów. Zmniejszy to ból i opuchliznę dziąseł.
  • Jeśli zgrzytasz zębami, używaj w nocy urządzeń do higieny jamy ustnej, takich jak ochraniacz na zęby.
  • Praktykuj płukanie zębów słoną wodą. Pozwoli to bakteriom w jamie ustnej na szybkie wyleczenie i zapobiegnie powstawaniu ubytków. Jest to bezpieczniejsza opcja dla kobiet w ciąży.
  • Zdrowa dieta. Stosuj zdrową i zbilansowaną dietę. To nie tylko pomoże Twojemu dziecku być sprawnym i zdrowym, ale pomoże Ci przezwyciężyć problemy napotykane podczas ciąży.
  • Unikaj śmieciowego jedzenia, ponieważ spożywanie tego samego może zaszkodzić Twojemu dziecku, a nawet spowodować wyzwolenie.
Subscribe
Powiadom o

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments