Szczoteczka soniczna czy rotacyjna – którą wybrać?

Szczoteczka soniczna czy rotacyjna – którą wybrać?

Regularne i dokładne szczotkowanie zębów to najlepszy sposób na zachowanie pięknego uśmiechu na długie lata. Czasami jednak u podłoża próchnicy leży nie brak sumienności, ale nieprawidłowa technika i nieodpowiednia szczoteczka do zębów. Twoje wysiłki higieniczne wspomogą szczoteczki elektryczne soniczne i rotacyjne. Oba warianty czyszczą zęby z kilkukrotnie większą skutecznością niż szczoteczki manualne, a do tego lepiej usuwają płytkę bakteryjną z trudno dostępnych miejsc. Czym się różnią? I która sprawdzi się lepiej – szczoteczka soniczna czy rotacyjna?

Czym różni się szczoteczka soniczna od rotacyjnej?

Aby rozsądzić, która szczoteczka jest lepsza – soniczna czy rotacyjna – musisz najpierw poznać sposób ich działania i to, jak ich używanie może oddziaływać na Twoje zęby.

Największe różnice pomiędzy tymi dwoma popularnymi modelami szczoteczek wynikają ze sposobu działania oraz ruchu główki szczoteczki. Ta w szczoteczce rotacyjnej obraca się wokół własnej osi i napędzana jest mechanicznie. Dzięki dużej częstotliwości obrotów włosie szczoteczki dokładnie usuwa płytkę nazębną z powierzchni szkliwa bez konieczności mocnego dociskania szczoteczki do zębów.

Za ruch szczoteczki sonicznej odpowiada natomiast generator fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości. Wytwarza to szybkie wibracje szczoteczki, które pozwalają na mechaniczne oczyszczanie zębów. Fale dźwiękowe wprawiają też w drgania cząsteczki płynów znajdujące się w jamie ustnej. Prowadzi to do powstania mikropęcherzyków, które mogą łatwo wnikać w trudno dostępne miejsca jamy ustnej.

Istotną różnicą pomiędzy szczoteczką soniczną a rotacyjną jest również kształt główki. W szczoteczkach rotacyjnych jest ona okrągła, a w szczoteczkach sonicznych – podłużna.

Szczoteczka soniczna czy rotacyjna? Która z nich sprawdzi się lepiej?

Szczoteczka rotacyjna i soniczna mają podobną skuteczność (przy takiej samej jakości użytych materiałów i wykonania). Dla zdrowia Twoich zębów nie ma znaczenia, czy wybierzesz szczoteczkę soniczną, czy rotacyjną, jeśli postawisz na produkt sprawdzonej marki.

Różnice pomiędzy oboma modelami szczoteczek mogą mieć jednak wpływ na technikę szczotkowania. Uznaje się, że modele soniczne są lepszym wyborem dla osób, które dotąd używały wyłącznie szczoteczek manualnych. Główka takiej szczoteczki wykonuje wymiatające ruchy w przód i w tył, w związku z czym technika szczotkowania nie odbiega znacząco od tej „tradycyjnej”. Wystarczy, że przyłożysz szczoteczkę soniczną do powierzchni zębów pod kątem 45° i będziesz powoli przesuwać je po powierzchni szkliwa.

Używając szczoteczki rotacyjnej, musisz zwracać większą uwagę na sposób, w jaki przesuwasz ją po zębach. W takim przypadku nie sprawdzą się standardowe ruchy wymiatające i trzeba pilnować tego, aby z jednakową starannością wyszczotkować wszystkie powierzchnie zębów. Możesz mieć jednak pewność, że już po kilku sesjach ruchy te będziesz wykonywać intuicyjnie.

elektryczna szczoteczka

Jak wybrać najlepsze szczoteczki soniczne i rotacyjne?

Tak naprawdę, największe znaczenie ma nie rodzaj wykonywanych przez szczoteczkę ruchów, ale zastosowane włosie. To właśnie kształt, twardość i ułożenie włókien szczoteczki decydują o tym, z jaką skutecznością szczoteczka usuwa płytkę bakteryjną, jak dobrze czyści problematyczne miejsca i czy nie podrażnia dziąseł.

Jedne z najlepszych projektów główek i włosia szczoteczki mają szczoteczki do zębów GUM®. Produkty te – zarówno w wersji sonicznej, jak i rotacyjnej – cechują się wyjątkową delikatnością, ale nie tracą przy tym na efektywności. Sekretem skuteczności obu modeli są:

  • poręczna konstrukcja, która ułatwia manewrowanie szczoteczką;
  • smukły kształt główki, dzięki któremu dotrzesz do wszystkich zakamarków jamy ustnej;
  • miękkie i elastyczne włosie, które nie odkształca się i nie podrażnia dziąseł – w szczoteczce sonicznej GUM® SONIC DAILY oraz szczoteczce rotacyjnej GUM® PowerCARE™ ułożone jest ono dwupoziomowo, co pozwala jeszcze skuteczniej czyścić zęby. W dodatku włosie jest ultracienkie, zapewnia więc na oczyszczenie zębów pod dziąsłami i w przestrzeniach międzyzębowych.

Dzięki takim właściwościom włosia obie szczoteczki bardzo dobrze sprawdzają się w codziennej pielęgnacji nawet u osób z nadwrażliwością zębów. Szczególnie dobrze sprawdzi się szczoteczka rotacyjna GUM® PowerCARE™. Wyposażona jest w czujnik nacisku, który zapobiega zbyt mocnemu przyciskaniu główki do szkliwa, a w efekcie jego uszkodzeniom.

W ten sposób możesz codziennie dbać o swoje zęby bez kompromisów, niezależnie od tego, czy wybierzesz szczoteczkę soniczną, czy rotacyjną. Twoje zęby zasługują na delikatne działanie – muszą Ci służyć przez wiele lat!

Materiał zewnętrzny