Egzema: kto jest na nią narażony?

Egzema: kto jest na nią narażony?

Egzema jest częstą dolegliwością dzieci i dorosłych. Czy wiesz, co oznacza ten termin? Dowiedz się, jak należy postępować kiedy pojawi się na twoim ciele. Kto jest na nią najbardziej narażony?

Zmiany skóry o podłożu alergicznym dotykają coraz większą ilość osób. Na ich pojawienie się na pewno mają wpływ zanieczyszczenia i coraz większa podatność na przewlekły stres. Niestety w dzisiejszych czasach jest on praktycznie nieunikniony. Egzema jest objawem konkretnych chorób, które są nabyte, ale także skłonność do ich powstania może być wrodzona. Sprawdź, u kogo pojawia się najczęściej.

Egzema – czy to choroba? 

Egzema jest zbiorem pewnych objawów. Sama w sobie nie jest jednostką chorobą, a zmiany jej towarzyszące nie są zaraźliwe. Mówi się o niej między innymi, kiedy na skórze pojawi się: 

  • rumień;
  • stan zapalny;
  • bąble;
  • rany;
  • świąd (głównie nasilony w nocy). 

Przyczyny egzemy, czyli kogo najczęściej dotyczy

Zmiany na skórze mogą zostać wywołane czynnikami zewnętrznymi, czyli tak naprawdę każdy jest na nie narażony. Drugą możliwością są genetyczne predyspozycje danego człowieka. 

Egzema – czynniki wewnątrzpochodne 

Tutaj warto wspomnieć o szeroko rozumianej atopii skóry. Samo pojęcia atopii jest zdolnością organizmu do wytwarzania przeciwciał IgE, jako odpowiedzi na dany alergen. Fakt ten powoduje, że człowiek staje się narażony na działanie czynników z pozoru nieszkodliwych. Przykładem tego jest m.in. AZS. Kolejną kwestią jest występowanie zmian o podłożu alergicznym w rodzinie pacjenta. 

Wpływ czynników zewnętrznych na pojawienie się egzemy 

Oprócz samych zdolności genetycznych, organizm człowieka może zyskać wiele cech nabytych. Oto czynniki, które mają wpływ na pojawienie się egzemy: 

  • kontakt skóry ze środkiem drażniącym (alergia kontaktowa);
  • nadmierny stres;
  • uczulenie na pewne pokarmy;
  • stosowanie niektórych leków;
  • zbyt agresywna pielęgnacja, która pozbawia skóry warstwy ochronnej. 

Egzema – jakich chorób dotyczy?

Pojawienie się egzemy niesie za sobą obowiązek szerszej diagnozy u lekarza. Najczęściej jest objawem konkretnych schorzeń. Te najbardziej powszechne to atopowe zapalenie skóry, zwane jako AZS, oraz różnego rodzaju wypryski – kontaktowy, potnicowy, pieniążkowaty oraz łojotokowy. 

Czy egzemę da się wyleczyć?

Jeśli należysz do grupy atopików, a egzema występuje u ciebie jako objaw AZS, trudno mówić o całkowitym wyleczeniu. Atopowe zapalenie skóry zalicza się do chorób przewlekłych o charakterze nawrotowym. Może towarzyszyć większość życia, a leczenie skupia się tylko na łagodzeniu jej objawów. Inaczej jest w przypadku wyprysku kontaktowego, gdzie wystarczy eliminacja z otoczenia czynnika alergizującego. Nie zawsze jest to jednak takie proste, ponieważ zwykle wiąże się ze zmianą zawodu.

Patrząc na czynniki, które predysponują do pojawienia się egzemy, można zaobserwować, że dotyczy ona zwykle określonej grupy ludzi. Jeśli w twojej rodzinie od lat występują choroby alergiczne – szczególnie skóry – problem ten, może także spotkać ciebie.

Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments