Jak wybrać igły do pena? Zobacz poradnik!

Jak wybrać igły do pena? Zobacz poradnik!

Diabetycy z pewnością doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest regularne mierzenie poziomu cukru we krwi i dawkowanie insuliny. Dzięki temu mogą oni- przy współpracy z lekarzem- kontrolować chorobę i przebieg terapii. Coraz częściej decydują się oni na skorzystanie penów, czyli automatycznych wstrzykiwaczy do insuliny. Choć z penów można korzystać wielokrotnie, to jednak igły- które są ich integralną częścią- podlegają wymianie po każdorazowym użytku. Na jakiej zasadzie można je dobierać?

Jakie są rodzaje igieł do penów?

Igły do pena to produkt jednorazowego użytku, który jest wymienną częścią penów insulinowych. Znacznie ułatwiają one życie diabetykom.  Trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, że cukrzycy często doświadczają niewielkich problemów w zakresie wyboru igły do pena. Okazuje się, że mogą się one różnić między sobą zarówno grubością jak i długością. Wobec tego jakie są najpopularniejsze rozmiary igieł do penów i co je wyróżnia? Otóż

  • igły do pena 5 mm– są to cienkie i dość krótkie igły do pena, które zwykle wykorzystuje się u dzieci. Mają one o wiele cieńszą skórę, a wybranie krótszej igły znacznie minimalizuje wstrzyknięcie insulina do mięśnia.
  • igły do pena 6 mm- to z kolei analogicznie dłuższe igły do pena. Sprawdzają się one głównie u dorosłych, którzy mają nieco grubszą skórę.
  • igły do pena 8 mm – te igły do pena są przeznaczone dla osób nieco starszych, w których skóra jest gruba i pokryta fałdami. Są to obecnie najdłuższe igły do pena jakie dostępne są na rynku.

Co warto uwzględnić podczas wyboru igieł do pena?

Igły do pena– jak zostało to już przedstawione- są zróżnicowane pod względem długości. Wobec tego diabetycy przy ich wyborze muszą uwzględnić kilka kwestii, zanim dokonają oni finalnego zakupu takich igieł. Co więc warto wziąć pod uwagę wybierając igły do pena? Otóż:

  • wiek- wspomniane już zostało, że igły do pena dla dzieci są nieco krótsze, z kolei dla dorosłych już nieco dłuższe. Wówczas będziemy mogli spokojnie i skutecznie podać dawkę insuliny prosto do warstwy podskórnej.
  • wagę- choć średnia grubość skóry u dorosłego człowieka wynosi od 1,25 do 3,25 milimetrów. Niemniej jednak diabetycy powinni pamiętać o tym, że nie jest to wartość stała. Okazuje się, że im większa masa ciała, tym grubsza staje się skóra- wraz z podściółką tłuszczową. Wobec tego im większa jest nasza masa ciała, tym dłuższe igły do pena powinny być wybierane;
  • kompatybilność- pamiętajmy, że igły do pena muszą być przede wszystkim z danym penem kompatybilne. Na rynku istnieje wiele, różnych rodzajów i niektóre z nich dedykowane są konkretnym penom. Warto więc to również uwzględnić przy wyborze;
  • producent- pamiętajmy, że najlepiej wybierać igły do pena od znanych i renomowanych producentów, co jest gwarancją ich wysokiej jakości.

Uwzględniając te kilka wskazówek, z pewnością uda się nam idealnie dopasować igły do pena do samego pena i do własnych potrzeb oraz preferencji.

Czy igły do penów są na receptę?

Wiele osób może się zastanawiać, czy igły do penów są na receptę? Otóż jeśli zamierzamy zakupić igły do pena np. w sklepie diabetyk24.pl lub innym z uwzględnieniem refundacji, wówczas rzeczywiście potrzebna nam będzie recepta. Zwykle wystawiana jest ona przez lekarza prowadzącego. Warto pamiętać jednak, że zgodnie z zasadami refundacji diabetykowi przysługują cztery opakowania igieł do penów, w każdym z nich zaś znajduje się 100 sztuk. Łącznie refundacji podlega równo 400 igieł do penów i do skorzystania z tej ulgi konieczna jest recepta wystawiona przez lekarza specjalistę.

Materiał zewnętrzny

Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments